O mnie

       Dariusz Wychowałek urodził się 2 lipca 1962 roku we Wrocławiu, z którym związane jest praktycznie całe jego późniejsze życie. Po ukończeniu Technikum Energetycznego postanowił studiować filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Nie otrzymawszy miejsca na wymarzonym kierunku skierował swoje kroki na Akademię Ekonomiczną, którą ukończył z tytułem magistra ekonomii, co, jak się później okazało, dało mu niezłe podstawy do prowadzenia własnego biznesu.


       Przez kilka lat po ukończeniu studiów imał się różnych zajęć; od pracy w Zrzeszeniu Studentów Polskich, po handel urządzeniami medycznymi i przemysłowymi. Pracował  w kilku przedsiębiorstwach, w których zajmował się głównie handlem zagranicznym, zanim  w 1990 roku wraz z przyjacielem ze studiów, Jerzym,  założył własną  firmę YEDA Importers & Exporters i wyruszył na poszukiwanie  rzadkich wtedy w Polsce koronek i tkanin ślubnych. Do dzisiaj firma, już jako YEDA Kupcy Bławatni, pozostaje liderem branży ślubnej  na polskim rynku, śmiało wykraczając poza jego granice.


       Mieszka w Chrząstawie Wielkiej pod Wrocławiem z żoną Barbarą i córeczką, Melanią. Gra na harmonijce, czyta, pasjami słucha muzyki oraz książek w wersji audio i spaceruje po lesie, znajdując spokój z dala od zgiełku miasta. Jego dorosły już syn, Kuba, układa sobie życie we Wrocławiu.


       Fotografowanie rozpoczął w życiu dorosłym, jeszcze w epoce fotografii  analogowej, dokumentując życie rodzinne oraz podróże,  jednak prawdziwą pasję fotografowania odnalazł z nastaniem ery cyfrowej. Zaczynając od radosnych zabaw z  aparatem kompaktowym, poprzez pierwszą i kolejną lustrzankę systemu Pentax, skończywszy na systemie Nikon, którego używa do tej pory. Od dwóch lat mierzy się na powrót z fotografią tradycyjną, krok po kroku rozbudowując  swój warsztat, rozwijając umiejętności i tworząc własny styl portretowania  przy pomocy kamer średnioformatowych  Bronica oraz Kiev. Właśnie rozpoczyna  przygodę  z  wielkim formatem, zachęcony przez mentora i przyjaciela - Gregora Laubscha.


       Spotkanie z Gregorem Laubschem, w styczniu 2008 roku, przyniosło Dariuszowi nowe spojrzenie na sztukę portretu, a także wielką przyjaźń. Do dziś, już w charakterze asystenta, uczestniczy w licznych warsztatach prowadzonych przez swojego mentora, kładąc nacisk na nieustanne doskonalenie własnych umiejętności. 

  • Od 2011 roku jest członkiem  Fotoferia Club Poland, a od 2012 - Photographic Society of America (PSA). 
  • Publikuje fotografie, między innymi  na portalach: ArtLimited.net, 500px.com, FotoFeria.pl.
  • Aktywnie uczestniczy w krajowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych pod patronatem PSA i FIAP, uzyskując liczne akceptacje do wystaw pokonkursowych.